Kapadokya

Kapadokya

Kasım 5, 2018 0 Yazar: admin

Milyonlarca yıl yağmurlar, rüzgârlar, lavlar ve küllerin el ele verip oluşturduğu peri bacaları diyarındayız. Tam da adına yakışır bir bölge burası. Her bir yapısında ayrı bir sır ayrı bir yaşanmışlık gizli. Bağrında kimleri saklamış bu eşsiz diyar… Hititler, Persler, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular son olarak da Osmanlılara yurt olmuş.

Tarihi süreçte insanlar peri bacalarının içlerine kiliseler, evler oymuşlar ve bu yapıların duvarlarını resimlerle süsleyerek kendi medeniyetlerinin izlerini günümüze kadar bu yolla taşımayı başarmışlardır.

Her güzel sanat dalının bir malzemesi olduğu gibi buradaki güzel ve eşsiz yapıların malzemesi taştır. Yöredeki taş sıradan bir taş olmayıp bölgenin volkanik yapısından dolayı ilk etapta yumuşak olduğundan kolaylıkla işlenebilmekte ve ardından kısa bir süre sonra da sertleşerek dayanıklı bir yapı malzemesi halini almaktadır. Bu özelliğinden dolayı taşlar günümüzde yöre halkının geçim kaynağı olmuştur.Yöre halkı zamanla taş işçiliğini geliştirerek bu yöreye has hale getirmiştir.

Dünyanın 8.harikası olarak nitelendirilen bu eşsiz diyarın vadileri, yer altı şehirleri, güvercinlikleri, doğal kaleleri ve sayamayacağımız muhteşem manzaraları gerçekten seyre değer.